
Dnešní dortíky jsou celé pistáciové. Japonský pistáciový piškot je naplněný krémem namelaka a pistáciovou pastou praliné. Jemný krém namelaka můžete použít bez šlehání anebo ho vyšlehat a použít ke zdobení dezertů. V dnešních dortících můžete porovnat obě konzistence. O krému jsem psala víc už v receptu na choux s namelakou ruby. Do úvodu receptu jsem sepsala recept na dávku pistáciové praliné, kterou si můžete uložit i na další recepty.
Pistáciová pasta praliné
- 200 g pistácií bez slupky
- 150 g krupicového cukru
- 45 g vody
Příprava praliné
Pro zdůraznění chuti ořechy předem opražte. Troubu zapněte na vysoký výkon a jakmile dovnitř vložíte plech s ořechy nasypanými na pečicím papíru, teplotu snižte na 150°C. Nechte je v troubě okolo 15 minut a sledujte, jestli nehnědnou.
V hrnci na sporáku svařte cukr s vodou na karamel, přisypte pistácie. Za stálého míchání pomalu zahřívejte, cukr bude postupně krystalizovat a karamelizovat. Použijte dřevěnou vařečku a ořechy dobře obalte v karamelu. Směs rozetřete v tenké vrstvě na plech a až vychladne, nalámejte ji na kousky a rozmixujte na hladkou pastu. V mixování dělejte pauzy a stírejte stěny mixéru. Pokud budete mít s výrobou praliné potíž, přidejte trochu vhodného oleje.

Den předem začněte přípravou krému namelaka, pak upečte piškot a dortíky sestavte a nechte uležet. Nakonec dortíky ozdobte pastou praliné.
Suroviny na 6 kusů o průměru 6 cm
Japonský pistáciový piškot
- 45 g plnotučného mléka
- 50 g másla
- 20 g pistáciové pasty
- 70 g prosáté mouky
- 85 g žloutků
- 50 g vejce (1 kus)
- 125 g bílků
- špetka soli
- 60 g krupicového cukru
- špetka (přírodního) zeleného barviva
Sirup
- 50 g krupicového cukru
- 30 g vody
Pistáciová namelaka
- 192 g bílé čokolády
- 16 g želatinové hmoty
- 113 g plnotučného mléka
- 226 g smetany ke šlehání
- 11 g glukózového sirupu
- 45 g pistáciové pasty
- špetka (přírodního) zeleného barviva
K dokončení
- 70 g pistáciové pasty praliné, recept viz výše
- několik nasekaných pistácií
Dál budete potřebovat
- 6 dezertových ráfků o průměru 6 cm a výšce 6 cm
- štětec
- cukrářský sáček s trezírovací špičkou ve tvaru otevřené hvězdy průměru okolo 15 mm a hladkou špičkou 15 a 5 mm
- fén nebo flambovací pistole
- kulaté vykrajovátko o průměru 2 cm

Namelaka
Mléko s glukózovým sirupem přiveďte k varu, mezitím rozpusťte čokoládu při teplotě 40°C. Zahřáté mléko odstavte z plotny, vmíchejte do něj želatinovou masu a nalijte na čokoládu. Směs promíchejte a přidejte smetanu a pistáciovou pastu. Krém promixujte do hladké emulze, zakryjte a dejte uležet minimálně přes noc do ledničky.

Japonský piškot
Troubu předehřejte na 180°C na horkovzduch. Mléko s máslem a pistáciovou pastou zahřejte k mírnému varu. Mimo plotnu vmíchejte mouku. Hrnec vraťte na sporák a za stálého míchání moučnou směs lehce prosušte. Těsto přesuňte do mísy a postupně vmíchejte celé vejce a pak i žloutky. Bílky se špetkou soli vyšlehejte při střední rychlosti do pěny. Po troškách zašlehávejte cukr. Až přidáte veškerý cukr, zvyšte rychlost a vyšlehejte pevný sníh. Sníh po třetinách metlou vmíchejte do těsta. Nakonec přidejte barvivo. Těsto rozetřete na piškotovou podložku a dejte péct na 12 min.
Sirup
Cukr s vodou svařte na sirup a nechte vychladnout.

Sestavení
Na vychladnutý piškot položte pečicí podložku a překlopte piškot na ni. Odřežte okraje těsta a vykrájejte z něj 6 pruhů dlouhých 17-18 cm a širokých 6 cm. Vykrájejte i 12 koleček velkých 4-5 cm, aby se vešla dovnitř dortíků. Pruhy stočte dovnitř ráfků a na dno vložte piškotové kolečko. Piškot důkladně potřete sirupem. Do sáčku s širší hladkou špičkou vložte 450 g krému a naplňte jím dortíky. Nahoru přiklopte druhé kolečko piškotu, které jste předem potřeli sirupem. Zbylou namelaku vyšlehejte, vložte do sáčku s vyřezávanou špičkou a nastříkejte na piškot. Dortíky vložte na několik hodin do ledničky nebo do mrazáku. Po této době ráfky opatrně zahřejte fénem a dortíky z nich vyjměte. Vyšlehanou namelaku uprostřed vykrojte malým kulatým vykrajovátkem a do mezery nalijte praliné. Dortíky ozdobte nasekanými pistáciemi.
Dobry den. Přesně dnes jsem dělal Pistáciovou namelaku s pistaciovou paštu. Použival jsem Pistachie californian z lidl.
Vysledek je že to nema vubec chut pistachie. Mužu vas zeptat co použivate vy ?
Ale je mozne že problem byl jinde : třeba jsem spatně mixoval.
Doufam že ten krat budu mit odpověd
Daniel
To se mi líbíTo se mi líbí
Muzu se zeptat co je mysleno pojmem zelatinova hmota? Jakoze nabibtnana zelatina?
To se mi líbíTo se mi líbí
Ano, sypká želatina už nabobtnaná s vodou. Ale zajímala by mě celkem zásadní věc, a to jaký bloom želatiny byl použitý.
To se mi líbíTo se mi líbí