Tentokrát tu mám výzvu pro starší a pokročilé, ale chuťově je to pecka! Koláč kombinuje základ z listového a odpalovaného těsta, po obvodu skládané choux s karamelovou polevou a krém Chiboust uvnitř. Krém Chiboust tvoří žloutkový krém, do kterého je vmíchaný italský meringue. Jde o další tradiční francouzský recept, se kterým moc ráda experimentuji. Na blogu najdete celočokoládovou verzi, ale tu naprosto klasickou přidávám až dnes. Pokud by té výzvy bylo na jeden koláč až moc, zkuste listové těsto nahradit sablé breton nebo křehkým těstem. Kupované vám doporučit nemůžu, ostatně to byste na mém blogu jistě ani nečekali 🙂
Jak vlastně St. Honoré přišel ke svému jménu? Koláč vytvořil v polovině 19. století pařížský cukrář Fauvel Chiboust k poctě biskupu Honoriovi, patronu všech pekařů a cukrářů. Takže pokud milujete pečení, jak byste mohli tenhle koláč nevyzkoušet? 🙂
Listové těsto můžete připravit i několik dní předem. Upečené choux, pokud je necháte 24 hodin vyschnout při pokojové teplotě, můžete taky uchovat v chladu až do doby přípravy. Takže navrhuji začít přípravou a vyválením listového těsta, pokračovat uvařením odpalovaného těsta, upečením obou, následně přípravou karamelu, krému Chiboust a skončit naplněním a sestavením koláče.

Suroviny na koláč o obvodu 20 cm
Korpus
- asi 150 g listového těsta
Odpalované těsto
- 63 g mléka
- 63 g vody
- 2 g soli
- 2 g cukru
- 56 g másla
- 69 g hladké mouky
- 125 g prošlehaných vajec
Krém Chiboust
- 275 g plnotučného mléka
- 55 g vaječných žloutků
- 30 g krupicového cukru
- 20 g kukuřičného škrobu
- 4 g želatiny
- 70 g vaječného bílku
- 70 g krupicového cukru
- 20 g vody
- vanilka
Karamel
- 130 g krupicového cukru
- 30 g glukózového sirupu
- 60 g vody
- kapka červeného barviva, pokud možno přírodního
Příprava listového těsta
Příprava choux
Na nízkém plameni zahřívejte vodu s mlékem, cukrem, solí a máslem. Abyste zachovali správný poměr surovin, je třeba máslo rozpustit ještě předtím, než tekutina dojde k varu. Po rozpuštění veškerého másla zvyšte plamen a přiveďte vodu k maximálnímu varu. Hrnec sundejte z plotny, jedním pohybem vsypte všechnu mouku a hned dobře rozmíchejte. Až získáte hladkou hmotu, vraťte hrnec na sporák a na mírném plameni několik minut promíchávejte. Těsto přesuňte do mísy robota a asi minutu nechte promíchávat, aby se těsto zchladilo na teplotu 55 – 60°C. V této chvíli začněte přilévat postupně vejce. Většinu vajec můžete přilévat celkem rychle, ale u poslední dejme tomu pětiny už pozorně hlídejte konzistenci těsta. Může se stát, že nebudete potřebovat celé množství vajec. Výsledné těsto je hladké, lesklé, při stékání z mísy tvoří čistý tvar písmene V, při protnutí stěrkou se těsto pomalu slévá zpátky dohromady. Pokud je i při použití celého množství vajec těsto pořád tuhé, přilijte trochu zahřátého mléka. Na plech pokrytý podložkou nastříkejte 11 kopečků o průměru 3 cm. Zbytek těsta ve spirále nastříkejte na listové těsto, přitom od vnějšího okraje placky udržte odstup 1 cm. Placku i choux dejte na půl hodiny chladit a mezitím předehřejte troubu na 170°C. Po půlhodině dejte péct placku asi na 40 minut. Až placku upečete, snižte teplotu na 160°C a upečte i choux.
Krém Chiboust
Karamel
Sestavení koláče
Trochou krému přilepte choux naplněné krémem a ozdobené karamelem po obvodu placky z listového těsta. Krém nastříkejte i na zbytek koláče. Tradičně se používá speciálně vyřezaná špička, která nese jméno Saint Honoré, ale použijte takovou, kterou máte po ruce. Nakonec koláč ozdobte jahodami a bylinkami.
Jeden komentář Přidejte váš