Tenhle recept jsem připravovala na výzvu časopisu Fou de Pâtisserie. Fotky jsem si všimla ve chvíli, kdy u mě už už začalo propukávat jahodové jarní třeštění a v plánu bylo několik dortů plných jahod. Jenže hned jak jsem fotku uviděla, bylo mi jasné, že ani tentokrát se zase žádná pauza od výzev konat nebude. Původně to vlastně měly být jahodovo-rebarborové tartaletky, ale trochu jsem recept pro domácí použití zjednodušila i pro ty, co ještě neseženou rebarboru. Tartaletky v receptu níž se skládají ze sladkého křehkého těsta, jahodového konfitu, uvnitř vloženého piškotu, vanilkového crème brûlée a jahodové šlehačky s mascarpone. Přípravu si můžete rozvrhnout do dvou dnů a těsto, crème brûlée a piškot připravit o den dřív. Příští týden se těšte na jahodovou šarlotu a tradičně jarní fraisier!
Suroviny na 6 tartaletek velkých 7 cm
Těsto
- 125 g mouky
- 16 g mandlové mouky
- 46 g moučkového cukru
- 25 g prošlehaného vejce
- 75 g másla
- 1 g soli
Crème brûlée
- 120 g smetany
- 30 g žloutku
- 20 g cukru
- 1/2 plátku želatiny
Piškot
- 58 g vajec (asi 1 kus)
- 23 g žloutků (přibližně z 1 vejce)
- 23 g cukru
- 11 g kukuřičného škrobu
- 11 g mouky, prosáté
- 8 g rozpuštěného másla
Jahodový konfit
- 15 g cukru
- 3 g pektinu NH
- 150 g jahodového pyré
- vanilka
- 3 g citronové šťávy
Šlehačka
- 125 ml smetany ke šlehání
- 25 g mascarpone
- 7 g moučkového cukru
- 9 g rozmixovaných lyofilizovaných jahod
Sestavení
- jahody nakrájené na plátky nebo čtvrtiny
- prach z lyofilizovaných jahod
Dále budete potřebovat silikonovou formu na tvoření polokoulí o obvodu 4 cm, kulaté vykrajovátko 5 cm a formy na tartaletky 7 cm. Pokud nenajdete formičky těchto rozměrů nebo tvarů, nebojte se improvizovat!
Příprava crème brûlée
Želatinu dejte nabobtnat do chladné vody. Na sporáku zahřejte smetanu a mezitím prošlehejte žloutky s cukrem. Trochu horké smetany nalijte na žloutky a prošlehejte. Potom směs povařte se zbytkem smetany do zhoustnutí, teplota by měla dosáhnout 83°C. Krém odstavte z plotny a vmíchejte vyždímanou želatinu. Plňte do 20 ml formiček ve tvaru polokoule a dejte zamrazit.
Křehké těsto
Z chladného másla, cukru, soli, mouky a mandlové mouky vypracujte drobenku. Postupně přilévejte prošlehaná vejce. Homogenní těsto vyválejte mezi dvěma listy pečicího papíru na tloušťku 2 mm a dejte vychladit. Nejlíp vám při práci s křehkým těstem pomůže mrazák. Ze ztuhlého těsta vykrájejte pruhy o šířce 2 cm na obvod tartaletek a kolečka na dno. Těsto přeneste do formiček a lehce přitiskněte, přečnívající část odřízněte nožem. Troubu předehřejte na 160°C, tartaletky dejte ještě do doby pečení chladit. Pečte 20 minut dozlatova.
Piškot
Troubu předehřejte na 180°C. Ve vodní lázni vytrvale šlehejte vejce se žloutky a cukrem a občas zkontrolujte konzistenci. Cílem je tekuté těsto, které bude při vytažení metličky stékat zpátky do mísy ve tvaru skládající se stuhy. Sundejte nádobu z vodní lázně a stěrkou opatrně vmíchejte mouku promíchanou se škrobem a nakonec zchladlé máslo. Těsto rozetřete na plech pokrytý pečicím papírem a pečte 12 minut. Až piškot vychladne, vykrájejte z něj kolečka o průměru okolo 5 cm.
Konfit
Pyré s nakrájenými jahodami a vanilkou zahřejte na teplotu 60 – 70°C. Pak vešlehejte cukr smíchaný s pektinem. Konfit přiveďte k varu, přilijte citronovou šťávu a ještě minutu míchejte. Hrnec sundejte z plotny.
Sestavení
Na dno tartaletky vrstvěte lžíci konfitu, piškot a další lžíci konfitu. Zamražený crème brûlée vyloupněte z formy a zaoblenou stranou dolů lehce vtiskněte do tartaletky. Okolo naskládejte jahody. Všechny suroviny na šlehačku, tj. smetanu s mascarpone, cukrem a lyofilizovanými jahodami smíchejte a vyšlehejte. Šlehačku nastříkejte na tartaletky a ozdobte. Než budete tartaletky podávat, nechte je zvolna rozmrznout v chladu.
Rádi byste jahody i s tou vynechanou rebarborou? Zkuste recept na dort.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda tartaletky po upečení něčim potíráte.
Už jsem jich zkoušela hodně, ale nikdy nevypadaly jako ty vaše, je to pro mne výzva a jdu je vyzkoušet.😂
Děkuji, že se o recepty s námi dělíte.😘
To se mi líbíTo se mi líbí
Pěknou sobotu, Karolíno, hned poprosím o tykání 🙂 Ano, někdy tartaletky při pečení potírám, není to nutné, ale dodá to sytě zlatou barvu, lesk a někdy je to funkční, pokud by jinak náplň mohla korpus rozmočit. Používám rozmíchaný žloutek buď samotný, nebo smíchaný se lžící smetany. Tartaletky se v tom případě pečou 15 minut ve formičkách, pak se nechají vychladnout, aby šly bez nehody vyjmout, a pečou se potřené ještě několik dalších minut podle barvy. V některých receptech tento postup uvádím, ale protože to není nutný krok, někdy ho vynechávám, abych recepty zbytečně nekomplikovala. Přeji, ať tartaletky vyjdou!
To se mi líbíTo se mi líbí