Tartaletky se slaným karamelem

Scroll down to content

Tartaletky se slaným karamelem

Přípravu rozdělte do dvou dnů. První den připravte všechny části a druhý den upečte těsto a zkompletujte tartaletky.

Suroviny na 12 kusů

Slaný karamel

150g krupicového cukru
150g glukózy
35g vody
150g kondenzovaného mléka
75g smetany
7,5g mořské soli
vanilkový lusk
100g másla

Ořechové křehké těsto

350g mouky na křehké těsto
190g studeného másla nakrájeného na kousky
120g moučkového cukru
45g mletých lískových ořechů
65g vejce

Oříšková drobenka

160g másla
160g třtinového cukru
špetka mořské soli
200g rozemletých lískových ořechů
160g mouky

Budete potřebovat ještě vykrajovací kulaté formičky o průměru 7 a 4,5 cm (nebo podobně velké, jaké najdete doma) a malou formičku například ve tvaru hvězdy.

Tartaletky se slaným karamelem

Příprava slaného karamelu

Ještě než začnete, zvažte hrnec a metlu, které při přípravě použijete (u mě byla celková váha 870g). Do hrnce dejte glukózový sirup, cukr a vodu. Metlu nechte položenou v hrnci a směs bez míchání zahřívejte při vysoké teplotě. Jakmile se objeví velké bubliny, teplotu snižte. V jiném hrnci při střední teplotě zahřejte kondenzované mléko se smetanou, vanilkovým luskem, mořskou solí a máslem. Máslo nechte rozpustit a rozmíchejte dohladka. Až se karamel zbarví do světle hnědého odstínu, sundejte jej z plotny a pomalu přilévejte máslovou směs. Pořádně míchejte, tekutina bude prskat. Karamel vraťte na sporák a několik minut povařte. Poté hrnec s karamelem a metlou zvažte a od zjištěného údaje odečtěte předem zaznamenanou váhu hrnce s metlou. Hmotnost karamelu by měla být 600 g. Pokud je hmotnost nižší, přidejte vodu. Pokud karamel váží víc, zredukujte ho dalším vařením. Hotový karamel přelijte přes sítko a promixujte ponorným mixérem, dokud nebude lesklý. Nádobu zakryjte fólií a nechte přes noc stát v pokojové teplotě.

Ořechové křehké těsto

Plochou metlou promíchejte máslo s moukou na drobenku a vmíchejte i cukr, lískové ořechy a nakonec vejce. Z těsta vytvarujte kouli, zploštěte a přes noc dejte odpočívat do ledničky.

Drobenka

Všechny suroviny smíchejte dohromady, rozdrobte na plech a dejte přes noc do ledničky.

Sestavení druhý den

Těsto krátce promíchejte a vyválejte na plát tlustý 6 mm mezi dvěma listy pečicího papíru. Uložte na 2 hodiny do ledničky.

Drobenku rozmixujte na malé kousky a rozdrobenou na plech dejte na dvě hodiny zamrazit.

Křehké těsto položte na plech vyložený podložkou airmat nebo pečicím papírem. Vykrájejte 12 kroužků o průměru 7 cm, potom formičkou o průměru 4,5 cm vytvořte vnitřní kroužek ve středu každé sušenky. Ze zbytků těsta vykrájejte hvězdičky. Umístěte na 30 minut do mrazničky. Kolečka pečte 20 minut při teplotě 160°C a nechte aspoň několik minut vychladnout. Troubu nevypínejte.

Drobenku vyndejte z mrazáku. Do formičky o průměru 7 cm nasypte 40g drobenky, lehce upěchujte a srovnejte povrch. Takto vyrobte všech 12 koleček. Na každé položte kroužek z křehkého těsta a pečte 20 minut. Hotové tartaletky nechte částečně vychladnout a lžičkou na každou dávkujte slaný karamel. Nakonec tartaletky ozdobte hvězdičkou vykrojenou ze zbytku ořechového těsta.

 

4 Replies to “Tartaletky se slaným karamelem”

  1. Veroniko krásné👌Mohu se zeptat,jak jste docílila toho kostičkového vzhledu u toho křehkého těsta?to díky té podložce airmat?

    1. Děkuju 🙂 Přesně tak, jde o vedlejší efekt použití podložky. Poslední dobou je docela v oblibě vyložit ustřiženým pruhem airmatu i ráfek po obvodu, pak je vzorovaná celá tartaletka 🙂

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerům se to líbí: