Čokoládový narozeninový dort: bílý mud cake s ganache ochucenou čajem Earl Grey

IMG_1274

Suroviny na bílý mud cake

250g bílé čokolády
250g másla, změklého a nakrájeného na kousky
180ml studené vody
300g polohrubé mouky, prosáté
lžička pečicího prášku, prosátého
1/2 lžičky jedlé sody
špetka soli
200g krupicového cukru
4 vejce
125ml podmáslí nebo kefíru

Suroviny na ganache ochucenou černým čajem

300g 70% hořké čokolády
200g mléčné čokolády
okolo 300ml smetany ke šlehání (250ml po vyluhování čaje)
3 lžíce čaje Earl Grey

dále budete potřebovat otočný dortový stojan, dlouhou špachtli / kovovou cukrářskou kartu a pravítko.)

IMG_1343

Příprava korpusu

Troubu předehřejte na 160°C, dvě dortové nádoby o průměru 14 cm vyložte pečicím papírem. Do hrnce nalijte vodu, vložte kousky másla a nechte je nad mírným plamenem rozpustit. Ve vodní lázni rozpusťte čokoládu. Vše nalijte do jedné mísy a rozmíchejte dohladka, směs nechte vychladnout. Do jiné nádoby si připravte všechny sypké suroviny, tj. mouku s pečicím práškem, jedlou sodou, solí a cukrem. Doprostřed nalijte vychladlou čokoládovou směs a promíchejte. Jedno po druhém vmíchejte postupně vejce a nakonec i podmáslí. Těsto rozdělte na dvě stejné části, buď je nalijte do odměrky nebo převažte, a nalijte do forem. Obě formy dejte péct na 90 minut a vyzkoušejte špejlí, jestli je těsto uprostřed dobře upečené. Korpusy nechte lehce vychladnout a pak je vyklopte na mřížku vypouklou stranou dolů. Až zchladnou úplně, zabalte je a dejte do druhého dne chladit do ledničky.

Příprava ganache

Smetanu dejte zahřát na sporák, čokoládu si připravte do velké ohnivzdorné mísy. Smetanu přiveďte k varu a pak v ní vyluhujte černý čaj. Po několika minutách čaj odstraňte a smetanu nalijte na čokoládu. Ganache rozmíchejte dohladka a zakryjte. Až vychladne, uložte ji do ledničky minimálně přes noc.

IMG_1339

Sestavení dortu

Vychlazené korpusy horizontálně rozkrojte buď strunou, nebo si špejlemi vytvořte značky v poloviční výšce dortu a krájejte pilkovým nožem. Ganache opatrně rozehřejte. Promažte všechny korpusy i vršek dortu a špachtlí pohybem od hrany dortu směrem doprostřed uhlaďte jeho povrch. Silnější vrstvou pomažte i boky dortu. Použitá ganache je poměrně hustá, takže při práci bude rovnou tuhnout, není nutné ji dávat mezi vrstvami chladit. Spíš si připravte džbán s horkou vodou a utěrku a v případě potřeby ganache uhlazujte horkou stěrkou. Celý dort pokryjte druhou vrstvou ganache a nechte usadit. Zdobte hned, než ganache úplně ztuhne. Dort krájejte nahřátým nožem.

Tipy

  • Dort podložte kartonovým kolečkem, povede vás při tvarování.
  • Vršek dortu uhlazujte špachtlí směrem od okraje ke středu dortu.
  • Cukrářskou kartu opřete o podnos, druhou rukou jím otáčejte a uhlaďte obvod dortu.
  • Menší pevnější dort můžete po první vrstvě krému dát ztuhnout vzhůru nohama, získáte tak rovnější vršek dortu. Na dort položte list pečicího papíru, uhlaďte, překlopte a dejte do ledničky. Ze ztuhnutého dortu sundejte papír a naneste druhou vrstvu krému.
  • Pokud se dort naopak rozjíždí do stran, zapíchněte do něj několik špejlí nebo skládejte v ráfku. Takto dejte krém ztuhnout a před druhou vrstvou špejle nebo formu dejte pryč.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s