IMG_7098

Suroviny na odpalované těsto

250ml vody
110g másla
140g mouky
lžička moučkového cukru
1/2 lžičky soli
4 – 5 vajec podle velikosti

Suroviny na craquelin

40g másla, nakrájeného na kousky
50g mouky
50g třtinového cukru

Suroviny na chantilly s bílou čokoládou a pistáciovou pastou

600g smetany ke šlehání
180g bílé čokolády
48g pistáciové pasty (recept tady)
2,4g mořské soli

pistáciová pasta, 150g malin a nasekané pistácie na dokončení

IMG_7237

Příprava craquelin, křupavé vrstvy těsta pokládané na profiteroly

Máslo s moukou a třtinovým cukrem smíchejte dohromady. Těsto vyválejte mezi dvěma listy pečicího papíru na šířku 3 mm a dejte vychladit do mrazáku. Ze ztuhlého těsta pak vykrájejte kolečka velká okolo 2,5 centimetru.

Příprava profiterolů

V hrnci na sporáku přiveďte k varu vodu s nakrájeným máslem. Jakmile se máslo rozpustí, sundejte hrnec ze sporáku a přisypte prosátou směs mouky se solí a cukrem. Vraťte na sporák a dobře mouku rozmíchejte. Zvyšte plamen a stále těsto míchejte, aby se z něj odpařila voda. Trvá to přibližně tři minuty. Těsto je hotové, jakmile se na stěnách hrnce vytváří suchý povlak. Těsto přesuňte do mísy robota a plochým šlehačem promíchávejte na pomalé otáčky, aby odešla pára. Nechte robot běžet a do mírně zchladlého těsta přidávejte jedno vejce po druhém, každé dobře rozmíchejte. Množství přidaných vajec upravte podle konzistence těsta. Po vytažení šlehače z mísy by hladké a lesklé těsto mělo jen pomalu stékat zpátky a částečně se odtrhávat od metly. Dejte pozor, abyste nepřidali příliš vajec a těsto nebylo tekuté. Těsto vložte do cukrářského sáčku a na plech vyložený pečicím papírem stříkejte přibližně 2,5cm vysoké i široké profiteroly, na jejich vršek položte craquelin. Před pečením dejte plech asi na 30 minut do ledničky, aby těsto lépe vyskočilo.

Troubu předehřejte na 200°C. Pečte profiteroly 20 minut, pak snižte teplotu na 180°C a pečte dalších 20 minut. Jestli není těsto uvnitř syrové, zjistíte poklepáním, upečený profiterol zní dutě. Pokud bude třeba, sušte dál s otevřenou troubou, do dvířek strčte vařečku. Ihned po vytažení z trouby udělejte zespodu do profiterolů dírku, aby vyšla pára a nechte je vychladnout na mřížce.

Příprava chantilly

V ohnivzdorné misce promíchejte bílou čokoládu s pistáciovou pastou. Smetanu se solí zahřejte k varu a pak po částech za stálého míchání přidejte k čokoládě. Vše dohladka rozmixujte ponorným mixérem, přikryjte fólií přitisknutou přímo na povrch krému a nechte vychladnout. Pak umístěte přes noc do ledničky. Další den smetanu opatrně na střední rychlost vyšlehejte a hlídejte, abyste nepřešlehali. Chantilly dejte na chvíli chladit do ledničky.

Profiteroly rozkrojte a plňte lžičkou pistáciové pasty, bohatou vrstvou krému, malinami a sekanými pistáciemi.

IMG_7078

One Reply to “Pistáciové profiteroly”

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerům se to líbí: