Listové těsto

Suroviny na vodánek / détrempe

500g polohrubé mouky
lžička soli
100g másla, rozpuštěného a zchladlého
300ml chladné vody

Suroviny na máslový blok / beurre manié

350g studeného másla
Příprava vodánku a máslového bloku
Mouku promíchejte se solí, lehce vmíchejte vodu a rozpuštěné máslo. Míchejte jen tak, abyste získali soudržný základ těsta. Vytvarujte čtverec a do něj udělejte horizontálně i vertikálně v polovině zářez tupým cukrářským nožem nebo kartou. Krájejte ale jen do poloviny hloubky těsta, nechcete jej rozdělit na kousky. Vodánek dejte chladit. Máslo vyválejte mezi dvěma kusy potravinářské fólie do tvaru čtverce stejné velikosti, jakou má vodánek, dejte také na 2 hodiny chladit.
Rohy vodánku, které jste si dříve naznačili, vyválejte směrem ven od středu těsta tak, že těsto bude mít tvar křížku. Doprostřed položte máslový blok a přes něj přehněte všechny čtyři vyválené cípy těsta, jako byste balili dopisní obálku.
Překládání těsta
Na pomoučněné ploše těsto vyválejte na obdélník třikrát delší než široký, válejte směrem od středu k sobě a od sebe. Těsto otočte o čtvrtkruh, pravou třetinu přeložte přes střed těsta a přes ni pak přeložte i levou třetinu. Z těsta průběžně oprašujte přebytečnou mouku, aby nebylo suché. Balíček otočte o 45° a znovu stejným způsobem vyválejte obdélník, který potom přeložíte na třetinovou velikost. Tímto jste provedli dvě obrácení těsta. Zabalte těsto do potravinářské fólie a dejte chladit na 2 hodiny. Vychlazené těsto takto ještě přeložte a vyválejte 4x, celkově provedete 6 přeložení.

Před pečením vyválené těsto propíchejte vidličkou a vychlaďte.

Čokoládová varianta listového těsta
Spolu s moukou prosijte do vodánku 60g kakaa.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerům se to líbí: