Neapolský dort


Suroviny (na dort o průměru 16-17cm)

Korpus
50g hladké mouky
30g kakaa
60g másla, nakrájeného
120g (půl hrnku) krystalového cukru
vajíčko velikosti L
lžička vanilkového extraktu
půl lžičky pečicího prášku
špetka soli

Tmavá čokoládová pěna
130g čokolády
210ml smetany ke šlehání (90ml k rozpuštění čokolády, 120ml budete šlehat)
3 plátky želatiny
špetka soli
Malinová pěna
hrnek malin (1/2 na pyré a zbylá půlka hrnku do krému)
130g bílé čokolády
180ml smetany ke šlehání (60ml k rozpuštění čokolády, 120ml budete šlehat)
3 plátky želatiny
špetka soli
Bílá čokoládová pěna
130g bílé čokolády
180ml smetany ke šlehání (60ml k rozpuštění čokolády, 120ml ke šlehání)
2 plátky želatiny
2 lžíce medu
lžička vanilkového extraktu
špetka soli
Poleva
50g čokolády
40ml smetany ke šlehání
maliny a čokoládové čočky na ozdobení
pruh dortové fólie
Příprava
Korpus
Troubu předehřejte na 180°C. Formu, nejlíp nastavitelný ráfek, vystelte pečicím papírem a vymažte. Smíchejte mouku s pečicím práškem, kakaem a solí a zatím odložte. Na mírném plameni rozpusťte máslo. Přisypte cukr a rozmíchejte, aniž byste směs vařili. Jakmile směs vychladne, metličkou vmíchejte vajíčko s vanilkovým extraktem. Špachtlí přimíchejte moučnou směs. Těsto nalijte do formy a pečte, dokud špejle zapíchnutá do středu těsta nevyjde čistá. Doba pečení je asi 20-25 minut. Nechte vychladnout.

Tmavá pěna
Vychladnutý korpus znovu umístěte dovnitř ráfku. Vnitřní stranu ráfku vyložte pruhem fólie a dobře utěsněte. Čokoládu nalámejte do misky, 90ml smetany se špetkou soli zahřejte na sporáku a přelijte přes čokoládu. Minutu počkejte a rozmíchejte dohladka. Vyšlehejte celé množství smetany určené k vyšlehání, tj. 360ml. Převažte, abyste mohli šlehačku rozdělit na tři stejné díly. Třetinu si připravte na pracovní plochu a zbytek uložte do ledničky. Plátky želatiny dejte nabobtnat s několika lžícemi studené vody. Po pěti minutách želatinu vyždímejte a rozpusťte v několika lžících horké vody. Vmíchejte do čokoládové směsi. Dvě lžíce šlehačky a pak i celý zbytek vmíchejte do čokolády s želatinou. Hladkou pěnu nalijte na korpus a dejte chladit minimálně na hodinu.

Malinová pěna
Půl hrnku malin rozmixujte a propasírujte přes sítko. Odměřte 1/4 hrnku pyré. Smetanu se špetkou soli zahřejte na sporáku, přelijte přes nalámanou čokoládu a rozmíchejte dohladka. Smíchejte s malinovým pyré. Plátky želatiny dejte nabobtnat, vymačkejte a rozmíchejte s několika lžícemi horké vody. Želatinu smíchejte s čokoládovou směsí a po částech přidejte další díl odložené šlehačky a nakonec zbylé maliny. Pěnu nalijte na dort a na hodinu dejte chladit.

Bílá pěna
Zahřejte smetanu s medem a špetkou soli a přelijte přes nalámanou čokoládu. Dva plátky želatiny dejte nabobtnat, vymačkejte a po pěti minutách rozpusťte v několika lžících horké vody. Rozmíchejte s čokoládou a po částech vmíchejte i šlehačku. Pěnu nalijte na dort a dejte přes noc chladit.


Poleva
V den podávání odstraňte ráfek a fólii. Ze surovin připravte ganache stejným způsobem jako v předchozích krocích. Chvíli počkejte a zchladlou polevou přelijte vršek dortu, špachtlí vytvořte stékající pramínky. Dort ozdobte malinami a uložte do ledničky, aby poleva trochu ztuhla. Dort se bude líp krájet, když nůž před krájením každé porce nahřejete v horké vodě a osušíte.

4 Replies to “Neapolský dort”

  1. Tak o tomhle dortu slyším poprvé, ale vypadá nádherně a sbíhají se mi na něj sliny 🙂
    A vůbec, já jsem si myslela, že tento dort vypadá uplně jinak.

  2. No tak ten vypadá naprosto božsky!! Ale člověk musí být docela vytrvalý v jeho vytváření, co? Jsi šikula. 🙂 Fakt se moc povedl a věřím, že i chuťově musí být výborný.

    blog Days of Daysy

  3. Děkuju.) Tolik práce s ním není, spíš je časově náročnější na chlazení. Kynuté buchty jsou pracnější.)

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerům se to líbí: