Santorini 1. část: Fira


Fira (Thira) je hlavním městem ostrova Santorini a taky dopravním uzlem, odkud vyjíždějí všechny lokální spoje. V podstatě jsme se tu stavovali každý den. Současné rušné centrum ostrova vyrostlo na samotném okraji kráteru.


Výhled na kalderu (zatopený kráter) a stále činný vulkán na ostrově Nea Kameni. Podoba ostrova Santorini je výsledkem opakované sopečné činnosti, která zničila původní civilizaci. V 16. století př. n. l. došlo k největšímu evropskému sopečnému výbuchu. Erupce způsobila potopení střední části ostrova. Později vznikly uprostřed kráteru dva další malé ostrovy, Nea Kameni a Palia Kameni, kam jsme se podívali na výlet. Při posledním zemětřesení v 50. letech 20. století byly zničeny vesnice Fira a Oia. Obě vesnice byly vystavěny znovu a dnes patří k nejnavštěvovanějším místům Evropy.

Tradiční kykladská lidová architektura


Firští osli jsou známou i kontroverzní turistickou atrakcí. Před zprovozněním lanovky existovala jen jediná možnost dostat se do přístavu, schodiště Karavolades. Dnes si můžete zaplatit jízdu nahoru na oslovi. My jsme jejich pomoci nevyužili, do starého přístavu jsme došli pěšky a zpátky jsme se dopravili lanovkou.

Pohled na vesnici Firostefani a výběžek Skaros


Odpolední slunce opírající se do tváří, chladivý vítr, výborné víno a řecké jídlo, příjemná nevtíravá hudba a nezapomenutelný výhled na kalderu


Pozdní oběd v restauraci Onar na okraji vesnice Firostefani, sousedící s hlavním městem

Linguine s lososem a řecký salátSkalnatý výběžek Skaros, místo původní tvrze a osady Théra, která byla zničena sopečnou činností. Nedaleko původního města byla vystavěna Fira.


Kde se najíst:
restaurace Nikolas, Fira
restaurace a bar Onar, FirostefaniSantorini 
2. část: Oia
3. část: Pláže
4. část: Vnitrozemí (a řecké sladkosti)

2 komentáře Přidejte váš

  1. Terez píše:

    Nádherné fotky 🙂 Letos v září se chystáme na Zakynthos, už se těším, řecké ostrovy jsou krásné 🙂

    To se mi líbí

  2. Veronika píše:

    Děkuju.) Zakynthos je krásný, i tam bych se ráda znovu podívala.

    To se mi líbí

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s