Borůvková panna cotta

Suroviny na šeříkový sirup
hrnek cukru
hrnek vody
hrnek šeříkových květů

Suroviny na smetanový základ (2 porce)
2 plátky želatiny
250ml smetany
100g borůvek
40g cukru
2 lžíce šeříkového sirupu

Suroviny na borůvkový přeliv

80g borůvek
20g cukru
2 lžičky citrónové šťávy

60g bílé čokolády k podávání
květy na ozdobení

Příprava sirupu
Na mírném plameni přiveďte k varu květy s vodou a cukrem. Vařte asi 15 minut a pak směs přelijte přes sítko, květy dobře vymačkejte. Hotový sirup nechte vychladnout.


Příprava základu
Plátky želatiny dejte na pět minut nabobtnat s několika lžícemi studené vody. V hrnci na plotně zahřívejte na mírném plameni borůvky se smetanou, sirupem a cukrem. Směs přiveďte téměř k varu, sundejte z plotny a rozmixujte ponorným mixérem. Hladkou směs povařte a odstavte. Nabobtnalou želatinu vymačkejte a smíchejte se smetanovou směsí. Přes sítko nalijte do skleniček, nechte vychladnout. Poté panna cottu přesuňte do ledničky minimálně na 4 hodiny, nejlépe přes noc.

Příprava borůvkového přelivu
Borůvky s cukrem a citrónovou šťávou rozmixujte ponorným mixérem dohladka. Směs přiveďte na mírném plameni k varu a vařte několik minut, dokud směs nezhoustne. Přelijte přes sítko a nechte zchladnout.

Příprava čokoládových plátků
Plech vyložte pečicím papírem. Ve vodní lázni rozpusťte čokoládu. Štětcem nebo špachtlí natřete čokoládu v tenké vrstvě na pečicí papír, ten pak smotejte a dejte chladit do ledničky.

V den podávání opatrně nalijte na smetanový základ borůvkový přeliv, dezert ozdobte šeříkovými květy. Plátky bílé čokolády sloupněte z papíru, nalámejte a přiložte k panna cottě.


3 Replies to “Borůvková panna cotta”

  1. Dobrý den, máte to všechno moc krásné! Dá se něčím nahradit šeříkový sirup? Jana

  2. Jano, můžete zpracovat i jiné jedlé květy, případně šeříkový sirup nahradit jiným, který bude zrovna po ruce.) A děkuji!

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerům se to líbí: