Makový dort s ostružinovým krémem


Suroviny na těsto

380g hladké mouky
250g másla
250g krupicového cukru
4 vejce velikosti L
375ml podmáslí
3 lžíce mletého máku
půl lžičky jedlé sody
půl lžičky soli
2 lžičky pečicího prášku
lžička vanilkového extraktu
semínka z jednoho vanilkového lusku
lžíce citrónové šťávy
2 lžičky citrónové kůry


Suroviny na ostružinový krém

250g ostružin
2 lžíce moučkového cukru
5 bílků

lžíce krupicového cukru
půl lžičky pečicího prášku z vinného kamene

110g krystalového cukru
60ml vody
345g másla, povoleného a nakrájeného na kostky
lžička vanilkového extraktu
semínka z vanilkového lusku
půl lžičky soli

budete potřebovat také kuchařský teploměr


Příprava korpusu

Troubu předehřejte na 180°C. Čtyři dvaceticentimetrové formy vymažte máslem a vysypte moukou. Cukr s máslem vyšlehejte 
v míse robota na vysoké otáčky. Mezitím si připravte dvě mísy. V jedné smíchejte suché suroviny, tj. mouku, pečicí prášek, sodu, sůl, vanilková semínka a mák. V druhé nádobě promixujte vlhké suroviny, tj. podmáslí, vanilkový extrakt, citrónovou šťávu a kůru.


Jakmile bude máslo s cukrem vyšlehané do světlé nadýchané pěny, jedno za druhým přidávejte vejce a každé dobře vmíchejte. Po třetinách nasypte směs suchých surovin střídavě s vlhkými. Zpracujte jednolité těsto a dbejte na to, abyste je nemíchali zbytečně dlouho.

Těsto přesuňte do forem a pečte asi 25 minut. Jestli jsou upečené, vyzkoušejte špejlí. Hotové korpusy vyklopte asi po deseti minutách z forem a nechte úplně vychladnout na mřížce.


Příprava ostružinového krému

Ostružiny s cukrem vařte na mírném plameni dokud nezměknou, pak je rozmačkejte vidličkou. Vařte na mírném plameni dalších přibližně 20 minut, dokud se nevyvaří přebytečná tekutina. Ovoce přepasírujte přes síto a sirup nechte vychladnout.

Do hrnce připraveného na plotně nasypte krystalový cukr s vodou a do mísy robota nalijte bílky. Z cukru na plotně uvařte rozvar, tj. na mírném plameni za občasného míchání zahřívejte obsah hrnce. Jakmile se cukr rozpustí, už dál nemíchejte, jen stírejte krystalky uvíznuté na stěnách hrnce a dál zahřívejte. Kuchařským teploměrem kontrolujte teplotu cukru, cílem je 115°C. 

Zatímco se cukr vaří, začněte za nižších otáček šlehat bílky. Do zpěněných bílků přisypte polovinu lžičky prášku z vinného kamene a otáčky zvyšte na střední. Přidejte lžíci krupicového cukru a šlehejte dál, až dosáhnete pevného sněhu. Robot nechte zapnutý a kontrolujte teplotu rozvaru. Jakmile naměříte 115°C, zvyšte rychlost robota a tenkým pramínkem vlévejte rozvar ke sněhu. Buďte opatrní, aby rozvar nestříkal ven. Stále šlehejte, dokud mísa s krémem nevychladne na pokojovou teplotu a krém bude hladký a lesklý. 

Metlu vyměňte za plochý šlehač, při pomalých otáčkách vkládejte kousky másla. Nastavte střední rychlost a vyšlehejte nadýchaný krém. Vmíchejte ostružinový sirup a nakonec přidejte vanilková semínka a půl lžičky soli. Sestavení dortu

Krém rozdělte na pětiny, můžete jej i zvážit a rozdělit přesně, mně vycházela jedna pětina asi na 170 gramů. Pláty skládejte postupně na sebe a promazávejte díly krému. Aby dort byl rovný, otočte poslední plát spodní stranou nahoru. Zbylé dvě pětiny krému použijte na boky a vršek dortu. Ozdobte ovocem a dejte vychladit.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s