Éclairs

Odpalované těsto:


140 g hladké mouky
250 ml vody
asi 5 vajec podle konzistence těsta
110 g másla nakrájeného na kostky
lžička soli
2 lžičky cukru
vejce rozšlehané s dvěma lžičkami mléka


Creme légère (cukrářský krém se šlehačkou):


500 ml plnotučného mléka
70 g cukru
4 žloutky
vanilkový lusk, vyškrábnutá dřeň se semínky
100 ml vychlazené smetany ke šlehání
2 lžíce mouky
2 lžíce kukuřičného škrobu


Čokoládová poleva:


60 g hořké čokolády
2 lžíce smetany
1 lžíce medu
2 lžíce vody


S předstihem připravte cukrářský krém


Na sporáku přiveďte k varu mléko s vanilkovým luskem, vařte 10 minut. Vyšlehejte žloutky s cukrem do pěny, zašlehejte mouku s kukuřičným škrobem. Trochu horkého mléka vešlehejte do vaječné směsi a celou směs pak za stálého šlehání vlijte zpátky k mléku na sporáku. Na mírném plameni přiveďte k varu a vařte ještě 3 minuty. Stále šlehejte. Hotový krém přesuňte do mísy. Zakryjte krém potravinářskou fólií tak, aby se dotýkala povrchu krému. Mísu se zchladlým krémem uložte do doby použití v ledničce, minimálně na hodinu.

Odpalované těsto
Troubu předehřejte na 180 °C. V hrnci na sporáku přiveďte k varu vodu s nakrájeným máslem. Jakmile se máslo rozpustí, sundejte hrnec ze sporáku a přisypte mouku se solí a cukrem. Vraťte na sporák a dobře mouku rozmíchejte. Zvyšte plamen a stále těsto míchejte, aby se z něj odpařila voda. Trvá to přibližně tři minuty. Těsto je hotové, jakmile se na stěnách hrnce vytváří suchý povlak. Těsto přesuňte do mísy robota a plochým šlehačem promíchávejte na pomalé otáčky, aby odešla pára. Nechte robot běžet a do mírně zchladlého těsta přidávejte jeden žloutek po druhém, každý dobře rozmixujte. Množství přidaných žloutků upravte podle konzistence těsta. Po vytažení šlehače z mísy by z něj těsto mělo pomalu stékat a částečně se odtrhávat od metly, být hladké a lesklé. Dejte pozor, abyste nepřidali příliš vajec a těsto nebylo tekuté.
Těsto vložte do cukrářského sáčku a na plech vyložený pečicím papírem stříkejte éclairs. Já jsem udělala spíš kratší, mini éclairs. Před pečením dejte plech s éclairs asi na deset minut do ledničky, aby těsto lépe vyskočilo. Povrch potřete rozšlehaným vejcem. Dejte péct na třicet minut, po které nebudete otevírat troubu. Jestli není těsto uvnitř syrové, zjistíte poklepáním na eclair, upečený zní dutě. Pokud bude třeba, sušte dál s otevřenou troubou, do dvířek strčte vařečku.
Crème légère
Ušlehejte smetanu tak, že bude tvořit na metle pevné špičky, které se při otočení metly neohnou. Šlehačku opatrně vmíchejte stěrkou do vychlazenéo cukrářského krému. Uložte do ledničky do doby použití.
Dokončení éclairs
Dospodu po stranách pečiva propíchněte tryskou cukrářského sáčku dvě dírky a plňte krémem. Jednou dírkou plňte a díky druhé zkontrolujete, jestli je éclair plný.
Na sporáku rozehřejte smetanu. Do misky rozlámejte čokoládu a přelijte horkou smetanou. Nechte několik minut rozpouštět. Přidejte med a vodu, dobře rozmíchejte a namáčejte vršky éclairs.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s