Obrácené listové těsto

Suroviny na máslový plát
380g změklého másla
150g hladké mouky

Suroviny na vodánek
350g mouky
lžíce soli
110g másla, rozpuštěného a v pokojové teplotě
150ml vodyMáslový plát
V míse robota zpracujte pomocí plochého šlehače změklé máslo s moukou do jednolité pasty. Přesuňte na pečicí papír a zabalte do balíčku asi 45 x 45 cm. Takto zabalený vyválejte do čtverce. Nechte hodinu vychladit.

Vodánek
Do mísy robota nasypte mouku. Sůl rozpusťte ve vodě a přidejte k mouce. Promixujte hnětacím hákem. Nechte robot běžet na pomalé otáčky a přilévejte rozpuštěné máslo. Uhnětené těsto vyválejte na pomoučněném válu do čtverce o hraně asi 22 cm, poloviční než vyválený máslový plát. Zabalte do potravinářské fólie a uložte na hodinu do chladničky.

Obracení a vyvalování
Máslový plát přesuňte na vál, rozbalte, ale nechte ležet na pečicím papíru. Nahoru položte vodánek, jeho hrany budou směřovat doprostřed stran máslového plátu. Přeložte rohy plátu, jako byste okolo vodánku skládali dopisní obálku. Pomáhejte si přečnívajícím pečicím papírem, aby se těsto nerozpouštělo. Zabalte tak, aby ani kousek vodánku nevykukoval. Odlepte papír a přesuňte těsto na pomoučněný vál. Těsto poklepejte několikrát válečkem a vyválejte směrem od středu do stran do tvaru obdélníku třikrát tak dlouhého než širokého. Přebytečnou mouku odmeťte štětcem. Vyválené těsto přeložte na třetiny a obraťte o 90° tak, aby kratší strana obdélníku směřovala k vám. Znovu vyválejte. Přeložte na čtvrtinu, nejdřív obě strany a pak ještě jednou, jako byste zavírali knihu. Dejte chladit na hodinu.

Odpočinuté těsto dvakrát vyválejte jako předtím. Povrch těsta srovnejte zlehka válečkem a nechte uležet v chladničce minimálně hodinu nebo do té doby, kdy budete těsto potřebovat. Listové těsto vydrží uložené v chladničce několik dní, případně je můžete zamrazit.


Naposledy vyválejte těsně před pečením. Těsto složte už jen jednoduše na třetiny, jako byste skládali dopis. Půl hodiny vychlaďte.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s